Categories
200050A1753AAAAA White RS 200 Hydraulic Motor
Description
RS Series Roller Stator White Drive 200050 Series Hydraulic Motor with 175.3 cm³/rev displacement
Designed for heavy-duty performance in mobile equipment, construction, and forestry applications
High-torque, low-speed motor with standard output shaft and optimized flow path for reduced pressure drop
Ideal for use with wheel drives, augers, and conveyor systems requiring high displacement motors
Additional information
| Weight | 4.85 kg |
|---|---|
| Part Number | 200050A1753AAAAA |
| Weight | 4.85 lbs |
| Displacement | 52 cm³/rev [3.2 in³/rev] |
| Mount Style | 2-Hole "A" Mount |
| Port Style | Manifold Ports |
| Shaft Size | 1" Cylindrical Shaft w/ Cross Hole |
| Pump Rotation | CW |
| Brand | White Drive Products |













