Categories
200110F3110AAAAA White RS 200 Hydraulic Motor
Description
RS Series Roller Stator White Drive 200110 Series Hydraulic Motor with 311.0 cm³/rev output
Ideal for equipment needing high torque at low speed, such as trenchers or mixers
Flanged body style for easy integration into OEM equipment frames
Long-life bearings and shaft seals support continuous-duty operation
Additional information
| Weight | 6.61 kg |
|---|---|
| Part Number | 200110F3110AAAAA |
| Weight | 6.61 lbs |
| Displacement | 111 cm³/rev [6.8 in³/rev] |
| Mount Style | 4-Hole Mount |
| Port Style | SAE Ports |
| Shaft Size | 1" Straight Shaft |
| Pump Rotation | CW |
| Brand | White Drive Products |













